See lemja on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "non",
"3": "lemja"
},
"expansion": "Old Norse lemja",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse lemja, from Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lamdi",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamt",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamt",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "lamt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "lemji",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lemur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lamdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lemjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lamdur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lem!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjið!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "lamt",
"11": "supine",
"12": "lamt",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "third person singular past indicative",
"8": "lamdi",
"9": "third person plural past indicative",
"f3request": "1",
"f4request": "1",
"f5request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "lemja (third person singular past indicative lamdi, third person plural past indicative lamt, supine lamt)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "lamt"
},
"expansion": "lemja (third person singular past indicative lamdi, third person plural past indicative lamt, supine lamt)",
"name": "fo-verb"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Faroese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to lame"
],
"id": "en-lemja-fo-verb-rZo3mefv",
"links": [
[
"lame",
"lame"
]
]
}
],
"word": "lemja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "lemja"
},
"expansion": "Old Norse lemja",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse lemja, from Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lamdi",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamið",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "laminn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lamin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "laminn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lamin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "laminni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "laminnar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lamins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "laminna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "laminna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "laminna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "lamið",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "lamdi",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "lemja (weak verb, third-person singular past indicative lamdi, supine lamið)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "lamið"
},
"expansion": "lemja (weak verb, third-person singular past indicative lamdi, supine lamið)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to hit, strike"
],
"id": "en-lemja-is-verb-35SbWg4k",
"links": [
[
"hit",
"hit"
],
[
"strike",
"strike"
]
],
"tags": [
"weak"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "38 62",
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 59",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 59",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to lame"
],
"id": "en-lemja-is-verb-rZo3mefv",
"links": [
[
"lame",
"lame"
]
],
"raw_glosses": [
"(obsolete) to lame"
],
"tags": [
"obsolete",
"weak"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɛmja/"
},
{
"rhymes": "-ɛmja"
}
],
"word": "lemja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "lemja"
},
"expansion": "Old Norse lemja",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse lemja, from Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lem",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "lamde",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "lamt",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "lamd",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lemjande",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lem",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "lemje",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"10": "lamd",
"11": "present participle",
"12": "lemjande",
"13": "imperative",
"14": "lem",
"2": "verb",
"3": "present tense",
"4": "lem",
"5": "past tense",
"6": "lamde",
"7": "supine",
"8": "lamt",
"9": "past participle",
"cat2": "weak verbs"
},
"expansion": "lemja (present tense lem, past tense lamde, supine lamt, past participle lamd, present participle lemjande, imperative lem)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to lame"
],
"id": "en-lemja-nn-verb-rZo3mefv",
"links": [
[
"lame",
"lame"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/²lɛm.jɑ/"
}
],
"word": "lemja"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "lemja"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "lemja"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "lemja"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"raw_tags": [
"e-infinitive"
],
"word": "lemje"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "læmme"
}
],
"lang": "Old Danish",
"lang_code": "gmq-oda",
"word": "læmiæ"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lamdi",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lǫmdu",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdr",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lamiðr",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "lemjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lamdr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lamiðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lǫmdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lemim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lǫmduð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lemið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lǫmdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lemið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lemjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "lemjandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lamzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lamizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lemjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lǫmdumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lǫmdumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lemimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lǫmduzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lemizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lǫmdusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lemizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "past participle",
"14": "lamdr",
"15": "or",
"16": "lamiðr",
"2": "verb",
"3": "singular past indicative",
"4": "lamdi",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "plural past indicative",
"8": "lǫmdu",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "lemja (singular past indicative lamdi, plural past indicative lǫmdu, past participle lamdr or lamiðr)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "lǫmdu",
"3": "lamdr",
"pp2": "lamiðr"
},
"expansion": "lemja (singular past indicative lamdi, plural past indicative lǫmdu, past participle lamdr or lamiðr)",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lem",
"2": "lamd",
"2s": "lamz",
"3": "lemd",
"4": "lǫmd",
"pp": "lami"
},
"name": "non-conj-weak1-short"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "lemjum",
"impr_2pl": "lemið",
"impr_2sg": "lem",
"infinitive": "lemja",
"mp_impr_1pl": "lemjumsk",
"mp_impr_2pl": "lemizk",
"mp_impr_2sg": "lemsk",
"mp_infinitive": "lemjask",
"mp_past_ind_1pl": "lǫmdumsk",
"mp_past_ind_1sg": "lǫmdumk",
"mp_past_ind_2pl": "lǫmduzk",
"mp_past_ind_2sg": "lamdisk",
"mp_past_ind_3pl": "lǫmdusk",
"mp_past_ind_3sg": "lamdisk",
"mp_past_part": "lamzk, lamizk",
"mp_past_sub_1pl": "lemdimsk",
"mp_past_sub_1sg": "lemdumk",
"mp_past_sub_2pl": "lemdizk",
"mp_past_sub_2sg": "lemdisk",
"mp_past_sub_3pl": "lemdisk",
"mp_past_sub_3sg": "lemdisk",
"mp_pres_ind_1pl": "lemjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "lemjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "lemizk",
"mp_pres_ind_2sg": "lemsk",
"mp_pres_ind_3pl": "lemjask",
"mp_pres_ind_3sg": "lemsk",
"mp_pres_part": "lemjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "lemimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "lemjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "lemizk",
"mp_pres_sub_2sg": "lemisk",
"mp_pres_sub_3pl": "lemisk",
"mp_pres_sub_3sg": "lemisk",
"past_ind_1pl": "lǫmdum",
"past_ind_1sg": "lamda",
"past_ind_2pl": "lǫmduð",
"past_ind_2sg": "lamdir",
"past_ind_3pl": "lǫmdu",
"past_ind_3sg": "lamdi",
"past_part": "lamdr, lamiðr",
"past_sub_1pl": "lemdim",
"past_sub_1sg": "lemda",
"past_sub_2pl": "lemdið",
"past_sub_2sg": "lemdir",
"past_sub_3pl": "lemdi",
"past_sub_3sg": "lemdi",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "lemjum",
"pres_ind_1sg": "lem",
"pres_ind_2pl": "lemið",
"pres_ind_2sg": "lemr",
"pres_ind_3pl": "lemja",
"pres_ind_3sg": "lemr",
"pres_part": "lemjandi",
"pres_sub_1pl": "lemim",
"pres_sub_1sg": "lemja",
"pres_sub_2pl": "lemið",
"pres_sub_2sg": "lemir",
"pres_sub_3pl": "lemi",
"pres_sub_3sg": "lemi",
"title1": "Conjugation of lemja — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of lemja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "lemjum",
"impr_2pl": "lemið",
"impr_2sg": "lem",
"infinitive": "lemja",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "lǫmdum",
"past_ind_1sg": "lamda",
"past_ind_2pl": "lǫmduð",
"past_ind_2sg": "lamdir",
"past_ind_3pl": "lǫmdu",
"past_ind_3sg": "lamdi",
"past_part": "lamdr, lamiðr",
"past_sub_1pl": "lemdim",
"past_sub_1sg": "lemda",
"past_sub_2pl": "lemdið",
"past_sub_2sg": "lemdir",
"past_sub_3pl": "lemdi",
"past_sub_3sg": "lemdi",
"pres_ind_1pl": "lemjum",
"pres_ind_1sg": "lem",
"pres_ind_2pl": "lemið",
"pres_ind_2sg": "lemr",
"pres_ind_3pl": "lemja",
"pres_ind_3sg": "lemr",
"pres_part": "lemjandi",
"pres_sub_1pl": "lemim",
"pres_sub_1sg": "lemja",
"pres_sub_2pl": "lemið",
"pres_sub_2sg": "lemir",
"pres_sub_3pl": "lemi",
"pres_sub_3sg": "lemi",
"title": "Conjugation of lemja — active (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "lemja",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdr, lamiðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lem",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamda",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemja",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemda",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemr",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemr",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdi",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmduð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemja",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdi",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lem",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "lemjumsk",
"impr_2pl": "lemizk",
"impr_2sg": "lemsk",
"infinitive": "lemjask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "lǫmdumsk",
"past_ind_1sg": "lǫmdumk",
"past_ind_2pl": "lǫmduzk",
"past_ind_2sg": "lamdisk",
"past_ind_3pl": "lǫmdusk",
"past_ind_3sg": "lamdisk",
"past_part": "lamzk, lamizk",
"past_sub_1pl": "lemdimsk",
"past_sub_1sg": "lemdumk",
"past_sub_2pl": "lemdizk",
"past_sub_2sg": "lemdisk",
"past_sub_3pl": "lemdisk",
"past_sub_3sg": "lemdisk",
"pres_ind_1pl": "lemjumsk",
"pres_ind_1sg": "lemjumk",
"pres_ind_2pl": "lemizk",
"pres_ind_2sg": "lemsk",
"pres_ind_3pl": "lemjask",
"pres_ind_3sg": "lemsk",
"pres_part": "lemjandisk",
"pres_sub_1pl": "lemimsk",
"pres_sub_1sg": "lemjumk",
"pres_sub_2pl": "lemizk",
"pres_sub_2sg": "lemisk",
"pres_sub_3pl": "lemisk",
"pres_sub_3sg": "lemisk",
"title": "Conjugation of lemja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "lemjask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamzk, lamizk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemsk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemsk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmduzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemsk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to thrash, flog, beat"
],
"id": "en-lemja-non-verb-imzFJp5p",
"links": [
[
"thrash",
"thrash"
],
[
"flog",
"flog"
],
[
"beat",
"beat"
]
]
}
],
"word": "lemja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "non",
"3": "lemja"
},
"expansion": "Old Norse lemja",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse lemja, from Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lamdi",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamt",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamt",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "lamt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "lemji",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lemur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lamdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lemjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lamdur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lem!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjið!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "lamt",
"11": "supine",
"12": "lamt",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "third person singular past indicative",
"8": "lamdi",
"9": "third person plural past indicative",
"f3request": "1",
"f4request": "1",
"f5request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "lemja (third person singular past indicative lamdi, third person plural past indicative lamt, supine lamt)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "lamt"
},
"expansion": "lemja (third person singular past indicative lamdi, third person plural past indicative lamt, supine lamt)",
"name": "fo-verb"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Faroese entries with incorrect language header",
"Faroese lemmas",
"Faroese terms derived from Old Norse",
"Faroese terms derived from Proto-Germanic",
"Faroese terms inherited from Old Norse",
"Faroese terms inherited from Proto-Germanic",
"Faroese verbs",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to lame"
],
"links": [
[
"lame",
"lame"
]
]
}
],
"word": "lemja"
}
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic terms derived from Old Norse",
"Icelandic terms derived from Proto-Germanic",
"Icelandic terms inherited from Old Norse",
"Icelandic terms inherited from Proto-Germanic",
"Icelandic verbs",
"Icelandic weak verbs",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/ɛmja",
"Rhymes:Icelandic/ɛmja/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "lemja"
},
"expansion": "Old Norse lemja",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse lemja, from Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lamdi",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamið",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "laminn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lamin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "laminn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lamin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "laminni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "laminnar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lamins",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "laminna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "laminna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "laminna",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lömdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "lamið",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "lamdi",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "lemja (weak verb, third-person singular past indicative lamdi, supine lamið)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "lamið"
},
"expansion": "lemja (weak verb, third-person singular past indicative lamdi, supine lamið)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to hit, strike"
],
"links": [
[
"hit",
"hit"
],
[
"strike",
"strike"
]
],
"tags": [
"weak"
]
},
{
"categories": [
"Icelandic terms with obsolete senses"
],
"glosses": [
"to lame"
],
"links": [
[
"lame",
"lame"
]
],
"raw_glosses": [
"(obsolete) to lame"
],
"tags": [
"obsolete",
"weak"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɛmja/"
},
{
"rhymes": "-ɛmja"
}
],
"word": "lemja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "lemja"
},
"expansion": "Old Norse lemja",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse lemja, from Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lem",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "lamde",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "lamt",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "lamd",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lemjande",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lem",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "lemje",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"10": "lamd",
"11": "present participle",
"12": "lemjande",
"13": "imperative",
"14": "lem",
"2": "verb",
"3": "present tense",
"4": "lem",
"5": "past tense",
"6": "lamde",
"7": "supine",
"8": "lamt",
"9": "past participle",
"cat2": "weak verbs"
},
"expansion": "lemja (present tense lem, past tense lamde, supine lamt, past participle lamd, present participle lemjande, imperative lem)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
"Norwegian Nynorsk lemmas",
"Norwegian Nynorsk terms derived from Old Norse",
"Norwegian Nynorsk terms derived from Proto-Germanic",
"Norwegian Nynorsk terms inherited from Old Norse",
"Norwegian Nynorsk terms inherited from Proto-Germanic",
"Norwegian Nynorsk verbs",
"Norwegian Nynorsk weak verbs",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to lame"
],
"links": [
[
"lame",
"lame"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/²lɛm.jɑ/"
}
],
"word": "lemja"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "lemja"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "lemja"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "lemja"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"raw_tags": [
"e-infinitive"
],
"word": "lemje"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"word": "læmme"
}
],
"lang": "Old Danish",
"lang_code": "gmq-oda",
"word": "læmiæ"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*lamjaną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *lamjaną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *lamjaną.",
"forms": [
{
"form": "lamdi",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lǫmdu",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lamdr",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lamiðr",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "lemjandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lamdr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lamiðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lamda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lǫmdum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lemim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lǫmduð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lemið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lǫmdu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lemið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-short",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lemjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "lemjandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lamzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lamizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "lemjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lǫmdumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lamdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lamdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lǫmdumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "lemimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lǫmduzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lemizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemdizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lemjask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lǫmdusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemdisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lemsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lemjumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "lemizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "past participle",
"14": "lamdr",
"15": "or",
"16": "lamiðr",
"2": "verb",
"3": "singular past indicative",
"4": "lamdi",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "plural past indicative",
"8": "lǫmdu",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "lemja (singular past indicative lamdi, plural past indicative lǫmdu, past participle lamdr or lamiðr)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "lǫmdu",
"3": "lamdr",
"pp2": "lamiðr"
},
"expansion": "lemja (singular past indicative lamdi, plural past indicative lǫmdu, past participle lamdr or lamiðr)",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lem",
"2": "lamd",
"2s": "lamz",
"3": "lemd",
"4": "lǫmd",
"pp": "lami"
},
"name": "non-conj-weak1-short"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "lemjum",
"impr_2pl": "lemið",
"impr_2sg": "lem",
"infinitive": "lemja",
"mp_impr_1pl": "lemjumsk",
"mp_impr_2pl": "lemizk",
"mp_impr_2sg": "lemsk",
"mp_infinitive": "lemjask",
"mp_past_ind_1pl": "lǫmdumsk",
"mp_past_ind_1sg": "lǫmdumk",
"mp_past_ind_2pl": "lǫmduzk",
"mp_past_ind_2sg": "lamdisk",
"mp_past_ind_3pl": "lǫmdusk",
"mp_past_ind_3sg": "lamdisk",
"mp_past_part": "lamzk, lamizk",
"mp_past_sub_1pl": "lemdimsk",
"mp_past_sub_1sg": "lemdumk",
"mp_past_sub_2pl": "lemdizk",
"mp_past_sub_2sg": "lemdisk",
"mp_past_sub_3pl": "lemdisk",
"mp_past_sub_3sg": "lemdisk",
"mp_pres_ind_1pl": "lemjumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "lemjumk",
"mp_pres_ind_2pl": "lemizk",
"mp_pres_ind_2sg": "lemsk",
"mp_pres_ind_3pl": "lemjask",
"mp_pres_ind_3sg": "lemsk",
"mp_pres_part": "lemjandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "lemimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "lemjumk",
"mp_pres_sub_2pl": "lemizk",
"mp_pres_sub_2sg": "lemisk",
"mp_pres_sub_3pl": "lemisk",
"mp_pres_sub_3sg": "lemisk",
"past_ind_1pl": "lǫmdum",
"past_ind_1sg": "lamda",
"past_ind_2pl": "lǫmduð",
"past_ind_2sg": "lamdir",
"past_ind_3pl": "lǫmdu",
"past_ind_3sg": "lamdi",
"past_part": "lamdr, lamiðr",
"past_sub_1pl": "lemdim",
"past_sub_1sg": "lemda",
"past_sub_2pl": "lemdið",
"past_sub_2sg": "lemdir",
"past_sub_3pl": "lemdi",
"past_sub_3sg": "lemdi",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "lemjum",
"pres_ind_1sg": "lem",
"pres_ind_2pl": "lemið",
"pres_ind_2sg": "lemr",
"pres_ind_3pl": "lemja",
"pres_ind_3sg": "lemr",
"pres_part": "lemjandi",
"pres_sub_1pl": "lemim",
"pres_sub_1sg": "lemja",
"pres_sub_2pl": "lemið",
"pres_sub_2sg": "lemir",
"pres_sub_3pl": "lemi",
"pres_sub_3sg": "lemi",
"title1": "Conjugation of lemja — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of lemja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "lemjum",
"impr_2pl": "lemið",
"impr_2sg": "lem",
"infinitive": "lemja",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "lǫmdum",
"past_ind_1sg": "lamda",
"past_ind_2pl": "lǫmduð",
"past_ind_2sg": "lamdir",
"past_ind_3pl": "lǫmdu",
"past_ind_3sg": "lamdi",
"past_part": "lamdr, lamiðr",
"past_sub_1pl": "lemdim",
"past_sub_1sg": "lemda",
"past_sub_2pl": "lemdið",
"past_sub_2sg": "lemdir",
"past_sub_3pl": "lemdi",
"past_sub_3sg": "lemdi",
"pres_ind_1pl": "lemjum",
"pres_ind_1sg": "lem",
"pres_ind_2pl": "lemið",
"pres_ind_2sg": "lemr",
"pres_ind_3pl": "lemja",
"pres_ind_3sg": "lemr",
"pres_part": "lemjandi",
"pres_sub_1pl": "lemim",
"pres_sub_1sg": "lemja",
"pres_sub_2pl": "lemið",
"pres_sub_2sg": "lemir",
"pres_sub_3pl": "lemi",
"pres_sub_3sg": "lemi",
"title": "Conjugation of lemja — active (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "lemja",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdr, lamiðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lem",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamda",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemja",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemda",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemr",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemr",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdi",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdi",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmduð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemja",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdi",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lem",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "lemjumsk",
"impr_2pl": "lemizk",
"impr_2sg": "lemsk",
"infinitive": "lemjask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "lǫmdumsk",
"past_ind_1sg": "lǫmdumk",
"past_ind_2pl": "lǫmduzk",
"past_ind_2sg": "lamdisk",
"past_ind_3pl": "lǫmdusk",
"past_ind_3sg": "lamdisk",
"past_part": "lamzk, lamizk",
"past_sub_1pl": "lemdimsk",
"past_sub_1sg": "lemdumk",
"past_sub_2pl": "lemdizk",
"past_sub_2sg": "lemdisk",
"past_sub_3pl": "lemdisk",
"past_sub_3sg": "lemdisk",
"pres_ind_1pl": "lemjumsk",
"pres_ind_1sg": "lemjumk",
"pres_ind_2pl": "lemizk",
"pres_ind_2sg": "lemsk",
"pres_ind_3pl": "lemjask",
"pres_ind_3sg": "lemsk",
"pres_part": "lemjandisk",
"pres_sub_1pl": "lemimsk",
"pres_sub_1sg": "lemjumk",
"pres_sub_2pl": "lemizk",
"pres_sub_2sg": "lemisk",
"pres_sub_3pl": "lemisk",
"pres_sub_3sg": "lemisk",
"title": "Conjugation of lemja — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "lemjask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamzk, lamizk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemsk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemsk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lamdisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmduzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lǫmdusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemdisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemsk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemjumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "lemizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Old Norse class 1 weak short-stem verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to thrash, flog, beat"
],
"links": [
[
"thrash",
"thrash"
],
[
"flog",
"flog"
],
[
"beat",
"beat"
]
]
}
],
"word": "lemja"
}
Download raw JSONL data for lemja meaning in All languages combined (27.7kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"lemja"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "lemja",
"trace": "started on line 4, detected on line 4"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"lemja"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "lemja",
"trace": "started on line 2, detected on line 4"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"lemja"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "lemja",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.